Felvonulás és figyelemfelhívó programok a nőket érő erőszak ellen

Dátum: 
2010. november 28. (vasárnap), 14:00
Helyszín: 
Pilvax kávéház (1052 Budapest, Pilvax köz 3.)

November 28-án (vasárnap) 14 órakor a Pilvax Kávézótól indul és a Vörösmarty térre érkezik majd a "16 akciónap a Nők Elleni Erőszak Ellen" elnevezésű rendezvénysorozat figyelemfelhívó és megemlékező felvonulása. A számos civil szervezet, Esélyek Házai és magánszemélyek által szervezett eseménysorozat a nőket érő strukturális - ezen belül idén kiemelten a szülészeti – erőszak megfékezésének fontosságát hangsúlyozza.

Idén 9. alkalommal rendezik meg hazánkban a "16 akciónap a Nők Elleni Erőszak Ellen" programsorozatot november 25. (Nemzetközi Nap a Nők Elleni Erőszak Ellen) és december 10. (az Emberi Jogok Nemzetközi Napja) között. A kampány idei jelmondata "Egyenlőség, szabadság, erőszakmentesség". Bár sokan úgy gondolják, hogy Magyarországon a nők és a férfiak egyenlőek, ez tévhit. A nők munkaerőpiaci helyzete még mindig lényegesen gyengébb, mint a férfiaké, gyerekvállalás után pedig sokan teljesen kiszorulnak onnan. Azok a nők, akik rendelkeznek munkahellyel a kettős teher súlya alatt görnyednek; az ún. üvegplafon jelenséget még mindig nem sikerült megszüntetni, amely egy bizonyos ponton túl nem engedi a női alkalmazottak előléptetését; a nők 15-20 %-kal kevesebbet keresnek az ugyanolyan munkakörben dolgozó férfiaknál. Az erőszak női áldozatait a jog nem védi megfelelően; a nők politikai részvételét elősegítő kvóta viták tárgya,ahelyett, hogy a döntéshozók végre felismernék, hogy a demokrácia nem vitakérdés. E jogegyenlőtlenségek kihatnak a szabadságra: a nők szabadsága és biztonsága valójában még mindig a férfiak döntésétől függ. A november 28-i felvonulásra ezért mindazokat várják, akik szerint a nők és férfiak egyenrangúsága a demokrácia alapvető feltétele, akik együtt éreznek a nők elleni erőszak áldozataival és családtagjaikkal, s akik a nyilvánosságot és a politikai élet szereplőit cselekvésre, a nők elleni erőszak megfékezésére szólítják fel.

A párkapcsolati erőszakban megölt nőknek emléket állító felvonulás idén is arra figyelmezteti a döntéshozókat, hogy a hiányos jogalkotás és az előítéletes jogalkalmazás az erőszak elkövetőinek intézményes bűnsegédjévé teszi őket. A partnerük vagy volt partnerük által bántalmazott nők száma Magyarországon becslések szerint közel félmillió. A nők jogainak semmibe vétele és a nőket érő brutalitás azonban az élet számos területén, így többek között a szüléshez való szabadság korlátozásában, és a kórházi szülészeti ellátásban is megnyilvánul. A szülészeti erőszak tárgykörének idén kiemelt szerepet szántak a szervezők, tekintettel a hazai törvényi szabályozás hiányából, illetve a meglévő egészségügyi szabályozás diszkriminatív alkalmazásából adódó súlyos problémákra, a nők szüléssel kapcsolatos önrendelkezési jogainak ebből következő korlátozására, a várandós nők és partnereik, a bábák, a dúlák, valamint a háborítatlan szülés jogát támogató orvosok megfélemlítését célzó jelenlegi meghurcolására.

A kampány két hete alatt többek között kerekasztal-beszélgetésekkel és filmvetítésekkel hívják fel a nyilvánosság figyelmét a strukturális erőszak problémájára.

A közel két évtizeddel ezelőtt az USA-ban életre hívott, mára világszerte megtartott kampány Magyarországon 10 civil szervezet, két Esélyek Háza, magánszemélyek, és a rendezvényeknek helyszínt nyújtó intézmények együttműködésében valósul meg.

További információ
www.16akcionap.org

Sajtókapcsolat
Szabó Gabriella (szabo [dot] gabiatnane [dot] hu, 06 30 248 5842)
Temesvári Bernadett (temesvari [dot] bernadettatchello [dot] hu, 06 30 465 1334)